Povestiri din balcon / Balcony Tales + Prin balcoane / Enter Through The Balcony

UrbanEye Film Festival 7
Spaniolă / Engleză Română / Română
Povestiri din balcon / Balcony Tales + Prin balcoane / Enter Through The Balcony UrbanEye Film Festival 7

Povestiri din balcon / Balcony Tales + Prin balcoane / Enter Through The Balcony

UrbanEye Film Festival 7
Spaniolă / Engleză Română / Română

Regizor: Helle Windeløv-Lidzélius
Durată: 36m
Țară: Cuba, Danemarca
Anul: 2013
Regizor: Roman Blazhan
Durată: 26m
Țară: Ucraina
Anul: 2020

În Havana e mai bine să mergi pe mijlocul străzii și nu pe trotuar unde ai putea fi lovit de o bucată din balcoanele care se sfărâmă. Totuși, balconul îi conectează pe oameni cu vecinii lor, cu vânzătorii ambulanți, cu zgomotul și mirosul străzilor. Ceci și-a petrecut întreaga viață aici. Acum este bătrân și a orbit, dar nu este singur. Are balconul lui de unde își face cumpărăturile, ascultă veștile importante și o cheamă pe Edilia, o femeie tânără de pe partea cealaltă a străzii care are grijă de el precum o fiică. Această relație înduioșătoare lasă loc și unei declarații de dragoste pentru balcoanele din Havana.

 Leipzig Festival for Documentary and Animated Film

______

Lipsa reglementărilor legale le permite ucranienilor să își construiască balcoane fără să țină seama de stilul arhitectural al clădirii, iar uneori aceste balcoane ajung să fie mai mari decât apartamentul în sine. 

Filmul este o călătorie  care explorează acest tip de arhitectură informală și poveștile din spatele ei, dezvăluind istoria post-sovietică a Ucrainei: viețile oamenilor, cultura și relația dintre spațiul personal și cel public din orașe.

Enter Through The Balcony | Trailer | Documentary from Minimal Movie on Vimeo.

În acest moment, nu avem programată nicio reprezentație viitoare.

Stay Up To Date With Your Favorite Events

subscribe

Îți recomandăm


GOLGOTA Cinemateca Online
disponibil 72h de la achiziționarea biletului
GOLGOTA
#dramă
Online
DUMINICĂ LA ORA 6 Cinemateca Online
disponibil 72h de la achiziționarea biletului
DUMINICĂ LA ORA 6
Online
DREAM SCENARIO / SCENARIU DE VIS smART HOUSE films from Bad Unicorn
disponibil 72h de la prima accesare
DREAM SCENARIO / SCENARIU DE VIS
Online
WE LIVE IN TIME / E TIMPUL SĂ IUBEȘTI smART HOUSE films from Bad Unicorn
disponibil 72h de la prima accesare
WE LIVE IN TIME / E TIMPUL SĂ IUBEȘTI
Online
SIRÂT
19:30 - Duminică, 21 Decembrie
SIRÂT
Cinema Studio Timișoara