Ion Grigorescu (1945), artist vizual și performer, a realizat serii fotografice și filme experimentale, adesea sub forma unor autoportrete. Prin utilizarea imaginii, a explorat relația dintre corp și limitele reprezentării convenționale.
Aquatic (1979), 15 minute
Box (1977), 3 minute
Omul, centrul universului (1978), 6 minute
Comentariu asupra naturii (1980), 12 minute
O familie la Feneriș (1978), 14 minute
Opera (1993) , 2 minute
Câinele și omul (1993), 17 minute
Filme de Geta Brătescu, filmate de Ion Grigorescu
Mâinile (1977), 5 minute
Atelierul (1978), 16 minute
Ludus (2004), 4 minute
CINÉMA ENTRE NOUS va propune constant întâlniri la cinema între realizatori, critici și public, pe marginea unor filme contemporane. Într-un context general tot mai alienant și mai fragmentat în tot felul de bule online, ne dorim să retrăim împreună voluptatea de a schimba idei, de a polemiza și de a celebra împreună filmele într-o sală de cinema. În cadrul acestor întâlniri nu va învăța nimeni pe nimeni ce înseamnă cu adevărat cinemaul, ele vor fi prilejuri de a ne cunoaște și de a crește împreună în cultura dialogului despre o pasiune comună.
Organizatori: Institutul Francez din București, Centrul de Pedagogie și Studiu al Imaginii „Sorin Botoșeneanu” din UNATC „I.L.Caragiale”, cu participarea Scena9.
Programe curatoriate de: Andrei Rus