LA MOARA CU NOROC / THE MILL OF LUCK AND PLANTY

Cinemateca Online
RO sub EN
LA MOARA CU NOROC / THE MILL OF LUCK AND PLANTY Cinemateca Online

LA MOARA CU NOROC / THE MILL OF LUCK AND PLANTY

Cinemateca Online
RO sub EN

LA MOARA CU NOROC

România / 1957 / 105’ / a/n / Dramă psihologică / Sub: EN / AG


Regia: Victor Iliu

Scenariul:Alexandru Struțeanu, Titus Popovici, adaptare după nuvela ”Moara cu noroc” de Ioan Slavici

Cu:Constantin Codrescu, Ioana Bulcă, Geo Barton, Colea Răutu, Marietta Rareş, Gheorghe Ghiţulescu, Benedict Dabija, I. Atanasiu-Atlas, Willy Ronea, Valeria Gagialov, Sandu Sticlaru, Aurel Cioranu

Produs de: Studioul Cinematografic București

Dorind să scape de sărăcie, cizmarul Ghiţă (Constantin Codrescu) se mută cîrciumar la hanul “Moara cu noroc” cu soţia Ana (Ioana Bulcă) şi cu soacra. Aici îl cunoaşte pe Lică Sămădăul (Geo Barton), un om certat cu legea, autor a numeroase jafuri şi tâlhării şi, căruia, treptat, îi devine complice. Mistuit de setea de înavuţire, Ghiţă închide ochii la apropierea dintre Lică și Ana și va încerca să-l trădeze pe Lică. Neputând suporta adulterul pe care el însuşi l-a provocat, Ghiţă o ucide pe Ana şi este la rându-i omorât de unul din oamenii Sămădăului. Încolţit de jandarmi, Lică se sinucide.


Filmul a avut premiera în România în data de 26 ianuarie 1957 și a fost prezentat la Festivalul Filmului de la Cannes în același an.

Jelenleg nincs tervezett jövőbeli előadásunk.

Stay Up To Date With Your Favorite Events

subscribe

figyelmedbe ajánljuk


ZODIA FECIOAREI / VIRGO Cinemateca Online
disponibil 72h de la achiziționarea biletului
ZODIA FECIOAREI / VIRGO
Online
Dovlatov smART HOUSE films from Bad Unicorn
disponibil 72h de la prima accesare
Dovlatov
Online
BULETIN DE BUCUREȘTI / BUCHAREST ID Cinemateca Online
disponibil 72h de la achiziționarea biletului
BULETIN DE BUCUREȘTI / BUCHAREST ID
Online
Egykutya — Tot un drac
16:30 - A mai nap, 20 December
Egykutya — Tot un drac
Cinema Unirea
SIRÂT
19:30 - Holnap, 21 December
SIRÂT
Cinema Studio Timișoara