Comedie, Muzical, Egipt, regizor Anwar Wagdi, 1949, 120 min
SINOPSIS: În acest musical clasic, Hamam este un profesor sărac de limba arabă care este dat afară de la o școală primară de fete pentru că nu poate să controleze elevele neastâmpărate. Se simte pesimist în legătură cu tot ce ține de viață, dar prietenul său, un angajat al unui pașă, îi găsește un loc de muncă ca profesor particular pentru singura sa fiică, Laila, pentru a o ajuta să treacă un examen. Laila îl tratează pe Hamam ca pe un prieten și îl ajută să aprecieze viața și să se bucure de calitățile ei. Sărmanul Hamam se îndrăgostește de tânăra și frumoasa Laila, eleva sa aristocrată. În scurt timp, trebuie să aleagă între sentimentele sale nerealiste sau să-și sacrifice iubirea pentru binele ei.
CITAT DIN FILM: „Mergem la locul unde se întâlnesc îndrăgostiții, locul unde dansăm și cântăm și uităm de tristețile noastre.”
LISTĂ SELECTIVĂ DE FESTIVALURI ȘI PREMII: În 1996, filmul a fost ales de critici printre cele mai bune nouă filme din istoria cinematografiei egiptene.
BIOGRAFIE REGIZOR: Anwar Wagdi s-a născut pe 11 octombrie 1904 în Cairo, Egipt. Familia sa era de origine siriană din Alep. A trăit în sărăcie și a fost fără adăpost după ce tatăl său l-a dat afară din casă, nevrându-l actor. A ajuns rapid la faimă și a jucat roluri principale în și/sau a regizat 92 de filme egiptene între 1932 și 1955. A avut un succes deosebit alături de soția sa, legenda egipteană Leila Mourad. A fost cunoscut pentru Flirtation of Girls (1949), El Millioner (1950) și Qalbi Dalili (1947).