Medea's Boys

Medea's Boys

Medea's Boys

Cu: Cezar Grumazescu, Alexandru Ion, Alex Mirea, Vlad Ionuț Popescu, Alex Chindriș și Florin Aioane

Dramaturgia: Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide
Regia: Andrei Măjeri
Scenografia: Irina Chirilă
Coregrafia: Attila Bordás
Sound Design: Adrian Piciorea
Asistenți regie: Teodora Petre, Victor Tunsu

Sunet: Andrei Mihai
Lumini: Marius Nițu
Regie tehnică: Mihai Acsente

Foto: Barna Nemethi
Design afiș: Dragoș Botcau
Mulțumiri speciale: Oana Pușcatu și FlashTattoos.ro

„The male orientation of classical Athens was inseparable from its genius. Athens became great not despite but because of its misogyny.“ Camille Paglia – Sexual Personae

Discriminarea de gen a dominat arta, cultura și viața ultimelor milenii “MEDEA’s BOYS”  ilustrează o “demontare” regizorală a legendei Argonauților și Lânii de Aur. Spectacolul aduce în discuție vulnerabilitățile bărbaților, machismul, patriarhatul și misoginismul, toate acestea prin ironie și umor. Universul scenic (reprezentat de un bar cu tematică marină) este populat de o distribuție integral masculină. Aici, câțiva argonauți se întâlnesc pentru a celebra experiența majoră a vieții lor - călătoria mitologică pe nava Argo.

Apele acestor amintiri pline de curaj și inconștiență sunt tulburate de rememorarea Medeei, personaj imaginat de Euripide ca o apariție castratoare, o nomadă criminală și răzbunătoare. Ea se înfiripă mental în identitățile virusate, pline de fisuri, ale acestor șase non-eroi, martori apropiați ai unor evenimente majore, dar neatinși de faimă. Manifestându-și pornirile nu tocmai politically correct, totodată rememorând sacrificiile Medeei, dar și recenta sa crimă, protagoniștii ajung să-și schimbe gândirea retrogradă și, în consecință, discursul sexist. “MEDEA’s BOYS” ne vorbește despre patologia iubirii, într-un spectacol erotically incorrect. În fond, e vorba despre niște bărbați care încearcă să înțeleagă.

Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani.

În acest moment, nu avem programată nicio reprezentație viitoare.

Fii la Curent cu Evenimentele Tale Favorite

Abonează-te

Îți recomandăm


Ursul păcălit de vulpe
11:30 - Sâmbătă, 22 August
Ursul păcălit de vulpe
location_on Teatrul Amzei
Inimă de câine
19:00 - Duminică, 20 Septembrie
Inimă de câine
location_on Teatrul Coquette
CLOSER de Patrick Marber
19:00 - Sâmbătă, 12 Septembrie
CLOSER
location_on Teatrul Actorilor
Nimeni nu s-a uitat la ceas de Alin Uberti
19:00 - Joi, 17 Septembrie
Nimeni nu s-a uitat la ceas
#teatru
location_on 3g HUB
O femeie singură de: Dario Fo și Franca Rame
18:00 - Luni, 28 Septembrie
O femeie singură
location_on Teatrul Tandem