fbpixel
Skip to main content

Program Bucharest Short Film Festival 2019

Program Bucharest Short Film Festival 2019

Bucharest Short Film Festival revine cu cea de a patra ediție în perioada 14-20 decembrie, la Cinemateca Eforie, cu o nouă selecție de scurtmetraje selectate și premiate în festivaluri de renume, precum: Annecy, Bafta, Berlinale, Cannes, Clermont-Ferrand, Locarno, Premiile Oscar, Moscova, Palm Springs, Raindance, Veneția, Sundance, Tribeca, Toronto, dar și altele.

Ca de fiecare dată, BSFF vă propune o călătorie vizuală în care inovația și creativitatea sunt prioritare. 7 seri cu povești emoționante, amuzante, halucinante, povești venite din întreaga lume, cu perspective neașteptate și unice.

3 seri cu scurtmetraje de ficțiune, seara filmelor de animație și stop motion, seara filmelor experimental, modă și videoclip muzical, seara dedicată documentarului și filmelor care aduc în prim-plan problematica drepturilor omului și seara filmelor studențești.

Sâmbătă, 14 decembrie, ora 19:00, Ficțiune

FAUVE – Jeremy Comte (Canada, 2019) 16′

LUCY – Roberto Gutierrez (Bolivarian Republic of Venezuela, 2018) 14’50”

DIVERSION – Mathieu Mégemont (France, 2018) 20′

THE NARRATOR – Julia Trofimova (United States, 2018) 10’38”

CUCKOO! – Jörgen Scholtens (Netherlands, 2019) 7′

O.I. – N’cee van Heerden (Canada, 2018) 18’40”

STRIKE – Maxime Chefdeville (France, 2018) 11’57’’

STAY AWAKE, BE READY – Pham Thien An (Vietnam, 2019) 14′

STUMBLING STONES – Reza Sam Mosadegh (Germany, 2019) 13’18”

Q&A Reza Sam Mosadegh

Duminică, 15 decembrie, ora 19:00, Animație și Stop Motion 

Animații

MY FATHER’S SHOES – Anton Groves, Damian Groves (Romania, 2019) 16′

CIRCUIT – Delia Hess (Switzerland, 2018) 8’41”

LADDER TO YOU – Victoria Watson, Chris Watson (United Kingdom, 2018) 4’20”

DUODROM – Basil Vogt (Switzerland, 2019) 8’42”

HOW AND WHY DON JOSE DISSIPATED – Moshe Ben-Avraham (Spain, 2018) 12’38”

BLIESCHOW – Christoph Sarow (Germany, 2019) 9’38”

SUNDAY – Neil Stubbings (Switzerland, 2019) 8′

ANGEL’S TRUMPET – Martinus Klemet (Estonia, 2019) 2’26”

DON’T FEED THESE ANIMALS – Guilherme Afonso, Miguel Madaíl de Freitas (Portugal, 2019) 10′

STARDUST ODYSSEY – Tibo Pinsard (France, 2019) 2′

Stop Motion

RAY GREAT’S ESCAPE – Jie Weng (China, 2018)

RAYMONDE OR THE VERTICAL ESCAPE – Sarah Van Den Boom (France, 2018)

OM NOM NOM – Minato Matsuda, Haruna Ueno, Tomoko Taiga (Japan, 2019) 3’16”

ARCH-RIVAL – Liu Qiang (China, 2019) 5′

Luni, 16 decembrie, ora 19:00, Documentar și Drepturile omului

Documentar

THE MAN WHO LOOKED BEYOND THE HORIZON – Martijn Blekendaal (Netherlands, 2018) 28’23”

STAN – JP Olsen (United States, 2019) 8’45”

Drepturile omului

THE MANDARIN TREE – Cengiz Akaygün (Germany, 2018) 18′

LA MER – Victor Claramunt (Spain, 2019) 2′

SAVAGE – Denis Dobrovoda (United Kingdom, 2018) 14’15”

THE WORLD CUP IN A SQUARE – Vito Palmieri (Italy 2018) 15′

Joi, 17 decembrie, ora 19:00, Experimental, Video-clip muzical, Film de modă

Video-clip muzical 

BUBBLES OF TIME – Bastien Bron (Switzerland, 2018) 5′

CRANBERYY PEARLS – Harriet Titlow (United Kingdom , 2018) 3′

CHRISTMAS ON THE MOON – Lado Kvataniya (Russian Federation, 2019) 7′

THIRSTY EYES 838 – Ioan Gavriel (Austria, 2018) 6′

Film de modă 

REEBOK ALWAYS CLASIC – Felix Umarov (Russian Federation , 2018) 1′

THE CUT – Charles Burroughs (Canada, 2018) 1’36”

MONCLER FRAGMENT HIROSHI FUJIWARA – Michal Socha, Kuba Socha (Poland, 2018) 2′

PUMA OUTLAW FILM. FREEDOM – Diyara Minrakhmanova

HUMAN – Gleb Feldman (Ukraine, 2019) 2’36”

Experimental

OH BABY! – Meghann Artes (United States, 2019) 8’30”

PASSAGE – Igor Coric (Serbia, 2019) 6’50”

REALMS – Patrik Söderlund (Finland, 2018) 20’38”

WILD WILL – Alan King (Australia, 2019) 13′

REBIRTH – Changhee Chun (United States, 2019) 5′

SHOOTING STARS – Magda Jaroszewicz (Poland, 2019) 16’40”

Miercuri, 18 decembrie, ora 19:00, Student

CLAC! – Fabien Ara (France, 2018) 19’32’’

THE MOTION OF STARS – Jan Prazak (Austria, 2018) 13′

SIMON CRIES – Sergio Guataquira Sarmiento (Belgium, 2018) 19′

TIGHT SPOT – Kevin Haefelin (Switzerland, 2018) 4′

DEAD ANIMALS – David Oesch & Remo Rickenbacher (Switzerland, 2018) 10’

QUIET LAND GOOD PEOPLE – Johannes Bachmann (Switzerland, 2018) 25′

CREOLE BALLS – Uan Vicente Manrique, Vittorio Dugarte Barbarito (Bolivarian Republic of Venezuela, 2019) 12′

Joi, 18 decembrie, ora 19:00, Ficțiune 2

MADNESS – João Viana (Portugal, 2018) 12’24”

GENERICAMENTE – Giulio Neglia (Italy, 2018) 18′

THE GREEN MAN – Nicolas Motte (United Kingdom, 2019) 4’35”

THE GLORIOUS PEANUT – Fred labeye, Fred De Loof (Belgium, 2018) 18’

DIVA & ASTRO – Angel Barroeta (United States, 2018) 8’43”

IN THE HUT OF MR. VAN DEN BRINK – Björn Renner (Germany, 2019) 15′

SICK BIRDS – Anaïs Tellenne, Zoran Boukherma (France, 2018) 15′

FINAL ACT – Maria Hespanhol (Portugal, 2018) 18′

Vineri, 20 decembrie, ora 19:00, Ficțiune 3

JUST ONE MORE – Valeriu Andriuță (Romania, Moldova) 2018 16′

THREE PAGES – Roger Gariépy (Canada, 2018) 15′

IN YOUR PLACE – Giuseppe Carleo (Italy, 2018) 14’40”

THIS IS A ROBBERY – Anna Korchagina, Ivan Stepanov (Russian Federation, 2019) 10’40”

BEYOND THE RIVER – Luca Zambolin (Italy, 2019) 15′

QUOTES FOR LIFE – Monty Scholz (Germany, 2019) 8’16”

THE INVISIBLE HAND OF ADAM SMITH – Slobodan Maksimović (Slovenia, 2017) 15’

BEING MORE LIKE BAGSY – Mikkel Storm Glomstein (Norvegia, 2018) 16’

Biletele pentru BSFF 2019 sunt disponibile aici, în punctele partenere Eventbook.ro, iar în timpul festivalului și la Cinemateca Eforie, cu o oră înaintea proiecțiilor.